Skip to content

322 Union St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$165,777
Last Sale Date
May 10, 2024

Property Information

Block11004
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,070
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,800
7%
Improvement Value:$60,400
93%
Total Assessment$65,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,782+142.6%
2024$1,559+0.3%
2023$1,555+0.3%
2022$1,550+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$165,777
Sq Ft1,070DeedBook 6560, Page 764Recorded6/27/2024

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 5282, Page 6

Property Sale

Sale
$16,250
DeedBook 4980, Page 190

Property Sale

Sale
$2,200
DeedBook 2390, Page 752

Property Built

Built

Year Built: 1900