Skip to content

117 Bayard St

Trenton, NJ 08611

Built 1892

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Aug 5, 2024

Property Information

Block15402
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,068
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,100
19%
Improvement Value:$34,500
81%
Total Assessment$42,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,471+4.2%
2024$2,372+0.3%
2023$2,366+0.3%
2022$2,358+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft1,068DeedBook 6565, Page 1893Recorded8/21/2024

Property Sale

Sale
$80,000
Sq Ft1,068DeedBook 6496, Page 122Recorded8/12/2022

Property Sale

Sale
$59,500
DeedBook 6406, Page 905

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 4911, Page 18

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4767, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1892