Skip to content

111 Steamboat St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jun 16, 2022

Property Information

Block11005
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,130
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,900
17%
Improvement Value:$24,500
83%
Total Assessment$29,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,705+4.2%
2024$1,637+0.3%
2023$1,633+0.3%
2022$1,627+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft1,130DeedBook 6491, Page 1239Recorded7/12/2022

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 4317, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1900