Skip to content

109 Steamboat St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Date
Sep 30, 2010

Property Information

Block11005
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,221
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,800
14%
Improvement Value:$30,600
86%
Total Assessment$35,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,804+4.8%
2024$1,721+0.3%
2023$1,716+0.4%
2022$1,709+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

SaleMulti
$18,000
DeedBook 4317, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1900