Skip to content

23 Southard St

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Price
$78,244
Last Sale Date
Dec 19, 2002

Property Information

Block1101
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SB
Dwellings2
ZoningHIST
Sq Footage2,216
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,900
4%
Improvement Value:$83,900
96%
Total Assessment$87,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,093+4.2%
2024$4,888+0.3%
2023$4,876+0.3%
2022$4,860+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$78,244
DeedBook 4433, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1900