Skip to content

33 Carroll St

Trenton, NJ 08609

Built 1900

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
May 22, 2008

Property Information

Block903
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SB
Dwellings2
ZoningHIST
Sq Footage2,124
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,400
4%
Improvement Value:$89,500
96%
Total Assessment$92,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,389+4.2%
2024$5,172+0.3%
2023$5,159+0.3%
2022$5,142+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5864, Page 20

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5505, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1900