Skip to content

505 John Fitch Parkway

Trenton, NJ 08611

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$48,000,000
Last Sale Date
Mar 22, 2022

Property Information

Block11301
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description96530 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage96,640
Acreage3.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,393,000
28%
Improvement Value:$8,858,600
72%
Total Assessment$12,251,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$710,715+4.2%
2024$682,047+0.3%
2023$680,331+0.3%
2022$678,126-15.3%
Property History

Property Sale

Sale
$48,000,000
Sq Ft96,640DeedBook 6486, Page 375Recorded5/23/2022

Property Sale

SaleMulti
$33,150,000
DeedBook 4697, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1950