Skip to content

509 John Fitch Parkway

Trenton, NJ 08611

Built 1985
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 2, 1999

Property Information

Block11301
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionPLAZA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,700
12%
Improvement Value:$1,558,400
88%
Total Assessment$1,773,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$102,858+4.2%
2024$98,708-34.2%
2023$149,931+0.3%
2022$149,445+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985