Skip to content

503-1/2 Second St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$72,800
Last Sale Date
Apr 6, 2004

Property Information

Block11501
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,500
18%
Improvement Value:$25,900
82%
Total Assessment$31,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,822+4.2%
2024$1,748+0.3%
2023$1,744+0.3%
2022$1,738+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$72,800
DeedBook 4772, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1900