Skip to content

521 Second St

Trenton, NJ 08611

Built 1886

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Oct 20, 1994

Property Information

Block11501
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,044
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,300
17%
Improvement Value:$35,600
83%
Total Assessment$42,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,489+4.2%
2024$2,388+0.3%
2023$2,382+0.3%
2022$2,375+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 2869, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1886