Skip to content

509 Centre St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 12, 2023

Property Information

Block11506
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,300
16%
Improvement Value:$38,300
84%
Total Assessment$45,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,645+4.2%
2024$2,539+0.3%
2023$2,532+0.3%
2022$2,524+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$48,000
Sq Ft1,224DeedBook 6376, Page 1393Recorded8/7/2019

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 2593, Page 763

Property Built

Built

Year Built: 1900