Skip to content

810 Lamberton St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 19, 2024

Property Information

Block11507
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,252
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,400
15%
Improvement Value:$35,800
85%
Total Assessment$42,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,448+4.2%
2024$2,349+0.3%
2023$2,343+0.3%
2022$2,336+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6549, Page 1152

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft1,252DeedBook 6415, Page 404Recorded9/24/2020

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1900