Skip to content

838 Lamberton St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Sep 28, 2021

Property Information

Block11507
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,702
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,500
6%
Improvement Value:$101,700
94%
Total Assessment$108,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,652+4.2%
2024$7,343+278.9%
2023$1,938+0.3%
2022$1,932+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft1,702DeedBook 6462, Page 861Recorded10/29/2021

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft1,702DeedBook 6434, Page 1615Recorded3/16/2021

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,252DeedBook 6415, Page 404Recorded9/24/2020

Property Sale

Sale
$94,900
DeedBook 4938, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1900