Skip to content

826 Lamberton St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Sep 29, 2022

Property Information

Block11507
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,900
10%
Improvement Value:$53,100
90%
Total Assessment$59,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,423+4.2%
2024$3,285+30.6%
2023$2,516+0.3%
2022$2,507+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$127,000
Sq Ft1,660DeedBook 6505, Page 1045Recorded11/1/2022

Property Built

Built

Year Built: 1900