Skip to content

828 Lamberton St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 2007

Property Information

Block11507
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,600
15%
Improvement Value:$36,600
85%
Total Assessment$43,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,506+4.2%
2024$2,405+0.3%
2023$2,399+0.3%
2022$2,391+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,900
DeedBook 2670, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1900