Skip to content

824 Lamberton St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2013

Property Information

Block11507
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,500
14%
Improvement Value:$41,500
86%
Total Assessment$48,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,534+4.6%
2024$2,422+0.3%
2023$2,415+0.4%
2022$2,407+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$36,000
DeedBook 3467, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1900