Skip to content

678 Second St

Trenton, NJ 08611

Built 1906

Last Sale Price
$109,375
Last Sale Date
Jul 31, 2024

Property Information

Block11702
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,052
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,300
20%
Improvement Value:$29,300
80%
Total Assessment$36,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,123+4.2%
2024$2,038+0.3%
2023$2,032+0.3%
2022$2,026+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$109,375
Sq Ft1,052DeedBook 6564, Page 1048Recorded8/8/2024

Property Sale

Sale
$16,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 6270, Page 358Recorded12/7/2016

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 6007, Page 49

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 5364, Page 254

Property Sale

Sale
$34,800
DeedBook 3144, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1906