Skip to content

668 Second St

Trenton, NJ 08611

Built 1906

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Dec 5, 2022

Property Information

Block11702
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,052
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,200
20%
Improvement Value:$29,300
80%
Total Assessment$36,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,117+4.2%
2024$2,032+0.3%
2023$2,027+0.3%
2022$2,020+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
Sq Ft1,052DeedBook 6511, Page 341Recorded1/4/2023

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 4560, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1906