Skip to content

636 Second St

Trenton, NJ 08611

Built 1886

Last Sale Price
$152,500
Last Sale Date
Mar 1, 2022

Property Information

Block11702
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,404
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,000
7%
Improvement Value:$106,400
93%
Total Assessment$114,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,636+4.2%
2024$6,369+68.7%
2023$3,776+0.3%
2022$3,764+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$152,500
Sq Ft2,404DeedBook 6478, Page 1647Recorded3/23/2022

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5402, Page 289

Property Sale

Sale
$11,200
DeedBook 4331, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1886