Skip to content

655 Second St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 29, 2004

Property Information

Block11801
Lot57
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,200
13%
Improvement Value:$56,400
87%
Total Assessment$64,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,747+4.2%
2024$3,596+0.3%
2023$3,587+0.3%
2022$3,576+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900