Skip to content

120 Second St

Trenton, NJ 08611

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2023

Property Information

Block10401
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class45
DescriptionF2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,608
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,600
15%
Improvement Value:$67,400
85%
Total Assessment$79,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,583+4.2%
2024$4,398+0.3%
2023$4,387+0.3%
2022$4,373+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$41,000
Sq Ft1,608DeedBook 6432, Page 1648Recorded3/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 1890