Skip to content

731 Second St

Trenton, NJ 08611

Built 1906

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2009

Property Information

Block11901
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,210
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,300
19%
Improvement Value:$31,300
81%
Total Assessment$38,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,239+4.2%
2024$2,149+0.3%
2023$2,143+0.3%
2022$2,137+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 2868, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1906