Skip to content

16 Roebling Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2024

Property Information

Block16309
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,216
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,600
14%
Improvement Value:$45,300
86%
Total Assessment$52,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,069+4.2%
2024$2,945+0.3%
2023$2,938+0.3%
2022$2,928+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6566, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1911