Skip to content

811 Second St

Trenton, NJ 08611

Built 1861

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 1999

Property Information

Block12201
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,100
17%
Improvement Value:$39,500
83%
Total Assessment$47,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,761+4.2%
2024$2,650+0.3%
2023$2,643+0.3%
2022$2,635+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1861