Skip to content

849 Centre St

Trenton, NJ 08611

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 1996

Property Information

Block12203
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,572
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,800
15%
Improvement Value:$48,700
85%
Total Assessment$57,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,336+4.2%
2024$3,201+0.3%
2023$3,193+0.3%
2022$3,183+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1887