Skip to content

859 Centre St

Trenton, NJ 08611

Built 1923

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Mar 22, 2022

Property Information

Block12203
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,300
11%
Improvement Value:$61,700
89%
Total Assessment$69,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,003+4.2%
2024$3,841+57.2%
2023$2,443+0.3%
2022$2,435+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft1,100DeedBook 6480, Page 1436Recorded4/5/2022

Property Sale

Sale
$53,000

From:

To:

Sq Ft1,006DeedBook 6208, Page 850Recorded12/11/2014

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4541, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1923