Skip to content

1546 Lamberton StTrenton, NJ 08611

Built 1978
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 12, 2000

Property Information

Block12401
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1SCB 39280SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$562,500
49%
Improvement Value:$587,500
51%
Total Assessment$1,150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$66,712+4.2%
2024$64,021-19.5%
2023$79,541+0.3%
2022$79,283+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1978