Skip to content

707 E State St

Trenton, NJ 08609

Built 1897

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 5, 2024

Property Information

Block12901
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB3S
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,082
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,400
7%
Improvement Value:$69,300
93%
Total Assessment$74,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,333+4.2%
2024$4,159+0.3%
2023$4,148+0.3%
2022$4,135+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft2,082DeedBook 6550, Page 1354Recorded3/7/2024

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4892, Page 259

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 3657, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1897