Skip to content

763 E State St

Trenton, NJ 08609

Built 1891

Last Sale Price
$44,000
Last Sale Date
Dec 20, 2017

Property Information

Block12901
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,115
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,500
7%
Improvement Value:$73,800
93%
Total Assessment$79,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,600+4.2%
2024$4,415+0.3%
2023$4,404+0.3%
2022$4,389+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$44,000

From:

To:

Sq Ft2,115DeedBook 6311, Page 408Recorded12/21/2017

Property Built

Built

Year Built: 1891