Skip to content

787 E State St

Trenton, NJ 08609

Vacant Land

Last Sale Price
$31,833
Last Sale Date
Jan 31, 2007

Property Information

Block12901
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,674
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$5,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$313+4.1%
2024$301-79.9%
2023$1,499+0.3%
2022$1,494+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$31,833
DeedBook 5575, Page 32

Property Sale

Sale
$1,113,894
DeedBook 2439, Page 883