Skip to content

132 Locust St

Trenton, NJ 08609

Built 1886

Last Sale Date
Aug 14, 1990

Property Information

Block12904
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,098
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,300
17%
Improvement Value:$26,100
83%
Total Assessment$31,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,822+4.2%
2024$1,748+0.3%
2023$1,744+0.3%
2022$1,738+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1886