Skip to content

180 Walnut Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1896

Last Sale Price
$92,500
Last Sale Date
Jul 19, 2024

Property Information

Block12910
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,300
9%
Improvement Value:$52,600
91%
Total Assessment$57,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,359+4.2%
2024$3,223+0.3%
2023$3,215+0.3%
2022$3,205+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$92,500
Sq Ft1,488DeedBook 6563, Page 1343Recorded8/1/2024

Property Sale

Sale
$20,000
Sq Ft1,488DeedBook 6518, Page 1015Recorded3/24/2023

Property Sale

Sale
$39,900
DeedBook 3347, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1896