Skip to content

205 Locust St

Trenton, NJ 08609

Built 1886

Last Sale Date
Sep 25, 1971

Property Information

Block13001
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,192
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,700
14%
Improvement Value:$34,800
86%
Total Assessment$40,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,099+4.7%
2024$2,005+0.3%
2023$1,999+0.4%
2022$1,992+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1886