Skip to content

201 Locust StTrenton, NJ 08609

Last Sale Date
Nov 1, 2018

Property Information

Block13001
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$5,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$1,475+5.2%
2019$1,402-27.0%
2018$1,922+0.3%
2017$1,915+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6348, Page 466

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 3713, Page 159