Skip to content

750-760 Greenwood Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Sep 11, 2009

Property Information

Block13003
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB 160 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,300
26%
Improvement Value:$381,100
74%
Total Assessment$517,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,014+4.2%
2024$28,804+0.3%
2023$28,731+0.3%
2022$28,638+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 6018, Page 452

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 4763, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1950