Skip to content

748 Greenwood Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jul 23, 2018

Property Information

Block13003
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,694
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,900
10%
Improvement Value:$46,000
90%
Total Assessment$50,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,953+4.2%
2024$2,834+0.3%
2023$2,826+0.3%
2022$2,817+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,694DeedBook 6336, Page 1542Recorded8/8/2018

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 4996, Page 134

Property Sale

Sale
$45,235
DeedBook 2515, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 1920