Skip to content

31 Faircrest Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1953

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Nov 13, 2013

Property Information

Block13101
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,024
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,500
17%
Improvement Value:$26,800
83%
Total Assessment$32,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,874+4.2%
2024$1,798+0.3%
2023$1,794+0.3%
2022$1,788+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 6183, Page 1455Recorded12/3/2013

Property Sale

Sale
$14,500

From:

To:

DeedBook 6176, Page 1713Recorded8/20/2013

Property Sale

Sale
$10,500
DeedBook 2416, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1953