Skip to content

23 Hollywood Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1928

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Feb 8, 2007

Property Information

Block13202
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,700
9%
Improvement Value:$45,200
91%
Total Assessment$49,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,895+4.2%
2024$2,778+0.3%
2023$2,771+0.3%
2022$2,762+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5578, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1928