Skip to content

13 Tyler St

Trenton, NJ 08609

Built 1900

Last Sale Price
$47,400
Last Sale Date
May 11, 2004

Property Information

Block13503
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage992
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,700
30%
Improvement Value:$37,100
70%
Total Assessment$52,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,063+4.2%
2024$2,939+0.3%
2023$2,932+0.3%
2022$2,922+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$47,400
DeedBook 4771, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1900