Skip to content

15 Tyler St

Trenton, NJ 08609

Built 1887

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Jun 19, 2003

Property Information

Block13503
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,700
34%
Improvement Value:$30,500
66%
Total Assessment$46,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,680+4.2%
2024$2,572+0.3%
2023$2,565+0.3%
2022$2,557+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4534, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1887