Skip to content

310 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1886

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 3, 2020

Property Information

Block13701
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class45
Description3SB
Dwellings4
ZoningHIST
Sq Footage2,256
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,200
10%
Improvement Value:$117,700
90%
Total Assessment$130,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,594+4.2%
2024$7,287+0.3%
2023$7,269+0.3%
2022$7,245+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,256DeedBook 6415, Page 1096Recorded9/28/2020

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft2,256DeedBook 6340, Page 21Recorded9/4/2018

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft2,621DeedBook 6220, Page 1019Recorded6/11/2015

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 6166, Page 1470

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1886