Skip to content

300 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1900
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 2016

Property Information

Block13701
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class10
DescriptionF3S
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage3,012
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,900
10%
Improvement Value:$157,100
90%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$2,641+4.5%
2020$2,528+5.2%
2019$2,403
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$17,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1900