Skip to content

148 Pearl St

Trenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2017

Property Information

Block13702
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage1,120
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,500
20%
Improvement Value:$61,300
80%
Total Assessment$76,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,295+4.2%
2024$3,162+0.3%
2023$3,154+0.3%
2022$3,144+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$27,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 6283, Page 845Recorded4/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 1920