Skip to content

103 Chestnut Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2023

Property Information

Block13201
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,500
10%
Improvement Value:$39,500
90%
Total Assessment$44,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,552+4.2%
2024$2,449+0.3%
2023$2,443+0.3%
2022$2,435+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5627, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1925