Skip to content

28 Benton St

Trenton, NJ 08609

Built 1908

Last Sale Date
Oct 21, 2001

Property Information

Block13802
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage1,837
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,700
21%
Improvement Value:$62,800
79%
Total Assessment$79,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,612+4.2%
2024$4,426+0.3%
2023$4,415+0.3%
2022$4,400+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4134, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1908