Skip to content

132 Hanford Pl

Trenton, NJ 08609

Built 1887

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Apr 16, 2003

Property Information

Block14005
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,550
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,500
18%
Improvement Value:$34,400
82%
Total Assessment$41,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,431+4.2%
2024$2,333+0.3%
2023$2,327+0.3%
2022$2,319+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4576, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1887