Skip to content

307-311 Walnut Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1896

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Sep 5, 1989

Property Information

Block27401
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,580
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,200
11%
Improvement Value:$50,200
89%
Total Assessment$56,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,272+4.2%
2024$3,140+0.3%
2023$3,132+0.3%
2022$3,122+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook 2501, Page 746

Property Built

Built

Year Built: 1896