Skip to content

739 Greenwood AveTrenton, NJ 08609

Commercial

Last Sale Price
$648,219
Last Sale Date
Oct 27, 2023

Property Information

Block14201
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1SM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,900
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,700
13%
Improvement Value:$1,124,300
87%
Total Assessment$1,298,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$75,297+4.2%
2024$72,260+0.3%
2023$72,078+0.3%
2022$71,844+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$648,219
Sq Ft5,900DeedBook 6542, Page 1689Recorded12/6/2023

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 6461, Page 126

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 2609, Page 43