Skip to content

725 Greenwood AveTrenton, NJ 08609

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 1984

Property Information

Block14201
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,414
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,200
6%
Improvement Value:$121,700
94%
Total Assessment$129,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,536+4.2%
2024$7,232+0.3%
2023$7,213+0.3%
2022$7,190+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940