Skip to content

501 Chambers St

Trenton, NJ 08609

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 28, 2010

Property Information

Block14206
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SM 3896SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,924
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$760,500
56%
Improvement Value:$603,100
44%
Total Assessment$1,363,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$79,102+4.2%
2024$75,912+0.3%
2023$75,721+0.3%
2022$75,475+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 6080, Page 748

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3926, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1960